Menu Zamknij

Dlaczego Minecraft?

W gry komputerowe grają dziś prawie wszyscy. Starzy i młodzi, mężczyźni i kobiety, na komputerze, laptopie czy telefonie komórkowym. Niektóre tytuły mają po kilkadziesiąt milionów graczy i subskrybentów, tysiące ludzi na całym świecie czeka na kolejne wydanie swej ulubionej gry.

Tak samo jest w przypadku gry Minecraft. Na całym świecie oficjalnie gra w tę grę około 150 milionów ludzi, a pewnie drugie tyle (albo i więcej) nieoficjalnie, korzystając z nieautoryzowanych kopii. Z roku na rok Minecraft ma coraz młodszych fanów, z naszych obserwacji wynika, że niczym dziwnym nie są kraftujące 6- czy 7-letnie dzieci. Robią to z taką pasją, której mogliby im pozazdrościć starsi wiekiem gracze, choć nie zawsze zgodnie ze sztuką gry, z możliwościami, które im daje rozgrywka.

Dlatego od kilku lat organizujemy zajęcia dla dzieci w wieku 7-9 lat (czasem uczęszczają na nie też młodsi). Pierwszy impuls był taki, żeby uczyć dzieci przy pomocy gry Minecraft. Wiedzieliśmy, że istnieją w Polsce (ale też na świecie) organizacje i firmy, które proponują naukę programowania przy użyciu gry Minecraft. Uważamy, że to bardzo dobry pomysł. Jednak poszliśmy nieco inną drogą, wymyśliliśmy, że przedmiotem, którego naukę będziemy wspierać za pomocą Minecrafta, będzie matematyka.I tak robimy od kilku lat, proponujemy godzinne zajęcia, w szkołach, ale nie tylko, na których dzieci rozwiązują ćwiczenia matematyczne z zakresu programowego klas I – III. Choć jeśli wgłębić się w całoroczny program są tam nie tylko lekcje o matematyce, ale też rozgrywki logiczne, nauka znaków drogowych czy znajomość zegara analogowego.

Najnowszym naszym “dzieckiem” są zajęcia Minecraft Przygoda. Również przeznaczone dla dzieci w podobnym wieku. Tutaj nie ma matematyki (albo pojawia się w niewielkich ilościach). Głównie postawiliśmy na rozgrywkę logiczną, z określoną fabułą, gdzie dzieci mogą się nieco dłużej pobawić. Grę różni od tej domowej głównie to, że dzieci mogą się spotkać z kolegami czy koleżankami i wziąć udział we wspólnej rozgrywce, tzw. “multiplayer”. Sprawia im to dużą przyjemność. Uczymy też dzieci komend czy kraftingu. Widzimy bowiem, że dzieci, nawet te, które przeznaczają dużo czasu na grę, nie umieją z niej korzystać. Dlatego pomagamy im w tym, wspólnie biorąc udział w rozgrywce Minecraft Przygoda.

W czasie ferii czy wakacji również proponujemy zajęcia przy użyciu gry Minecraft. W czasie 5-dniowych półkolonii dzieci rozwiązują zadania matematyczne (Matcraft), jak również realizują mini-przygody. W ten sposób spędzamy wspólnie codziennie 2 z 7 godzin.

Ostatnią propozycją Happy Robot związaną z grą Minecraft jest organizacja urodzin dla dzieci w wieku 6-10 lat. Ich motywem przewodnim jest zabawa w grze Minecraft. Dwugodzinne (lub dłuższe) urodziny są gwarancją świetnej rozrywki, od lat cieszą się niezmienną popularnością.

Wszystkie nasze propozycje związane z użyciem gry Minecraft gwarantują:

  • grę w Minecraft pod nadzorem osób dorosłych
  • doskonalenie wiedzy matematycznej (lub w innych przypadkach logiki czy zadań z treścią, znaków drogowych itp.)
  • wspólne spędzanie czasu z kolegami i koleżankami (multiplayer)
  • doskonalenie posługiwania się myszką, klawiaturą i pozostałe umiejętności związane z kompetencjami cyfrowymi.

Jesteśmy pewni, że czas, który u nas dzieci spędzają na grze Minecraft jest czasem dla nich pożytecznym, wiedzę i umiejętności nabyte podczas naszych warsztatów czy półkolonii z pewnością wykorzystają podczas innych zajęć, a także miło i atrakcyjnie spędzą czas.

Dodaj komentarz